Crydom SDV2415R
SDV2415R picture photo
Mfg. Part Number
SDV2415R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 1.5A 240V PHASE CNTRL
Datasheet Download
SDV2415R.pdf
Availability of SDV2415R
QUANTITY
SDV2415R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDV2415R
Internal Part NumberEIS-SDV2415R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelSDV/SDI Series.satSDV/SDI Series.dwgSDV/SDI Series.stp
Standard Package22
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSDV
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current1.5A
Voltage - Input3.5 ~ 10VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
Supplier Device Package16-DIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDV2415R
Related LinksSDV2, SDV2415R Datasheet, Crydom Distributor
SDV2415R Details Description
Related parts for SDV2415R
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC STD PWR ST datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 9POS datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 40POS datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf