Cornell Dubilier Electronics SFC37S35K291B-F
SFC37S35K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC37S35K291B-F
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC37S35K291B-F.pdf
Availability of SFC37S35K291B-F
QUANTITY
SFC37S35K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37S35K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFC37S35K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37S35K291B-F
Related LinksSFC37S3, SFC37S35K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37S35K291B-F Details Description
Related parts for SFC37S35K291B-F
IDC CABLE - MPL20K/MC20G/MPL20K datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 7A 23.5MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 6A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 24VDC 80X25MM IP68 datasheet.pdf