Sullins Connector Solutions SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181 picture photo
Mfg. Part Number
SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
Brief Description
CONN HEADER .100" 40POS
Datasheet Download
SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181.pdf
Availability of SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
QUANTITY
SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
Internal Part NumberEIS-SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
SeriesSFH210
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181 Details Description
Related parts for SFH210-PPJC-D20-ID-BK-M181
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 20V SMD datasheet.pdf