Cornell Dubilier Electronics SFP37S15K238B-F
SFP37S15K238B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFP37S15K238B-F
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP37S15K238B-F.pdf
Availability of SFP37S15K238B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFP37S15K238B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37S15K238B-F
Internal Part NumberEIS-SFP37S15K238B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm), Lip
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37S15K238B-F
Related LinksSFP37S1, SFP37S15K238B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37S15K238B-F Details Description
Related parts for SFP37S15K238B-F
CONN RECEPT 12POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 172X194MM 230VAC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
NP HMI 5.7 IN MONO 6KEYS SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf