Vishay/BCcomponents SFR16S0001001JR500
SFR16S0001001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001001JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001001JR500.pdf
Availability of SFR16S0001001JR500
QUANTITY
SFR16S0001001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001001JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001001JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001001JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001001JR500
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TWZR PAIR LNG RCH CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
600A AC NAVIGATOR CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf