Vishay/BCcomponents SFR16S0001209JA500
SFR16S0001209JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001209JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001209JA500.pdf
Availability of SFR16S0001209JA500
QUANTITY
SFR16S0001209JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001209JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001209JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001209JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001209JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001209JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001209JA500
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
ESD HANDLER 11-1/4X7-1/4X3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 26AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BUMPER ROLLSTOCK 108'L X 9"W BRN datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 900MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.3V SSOT-2 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf