Vishay/BCcomponents SFR16S0001214FR500
SFR16S0001214FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001214FR500
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001214FR500.pdf
Availability of SFR16S0001214FR500
QUANTITY
SFR16S0001214FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001214FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001214FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001214FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001214FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001214FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001214FR500
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23R-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 5POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
3M 4905 VHB 2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
IC ANLG WATCH MOTOR DVR FFC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf