Vishay/BCcomponents SFR16S0001244FR500
SFR16S0001244FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001244FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001244FR500.pdf
Availability of SFR16S0001244FR500
QUANTITY
SFR16S0001244FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001244FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001244FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001244FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001244FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001244FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001244FR500
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 33A DPAK datasheet.pdf
TIE HARNESS MT datasheet.pdf
KIT COMBO MULTIMETER HVAC datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf