Vishay/BCcomponents SFR16S0001472FR500
SFR16S0001472FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001472FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001472FR500.pdf
Availability of SFR16S0001472FR500
QUANTITY
SFR16S0001472FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001472FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001472FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001472FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001472FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001472FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001472FR500
DGTL ISO 2.5KV 1CH GEN PURP 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-100-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
IC CLOCK RATE ADAPTER 8DIP datasheet.pdf
METRIC UMQ MAT BLK 900X1250MM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 2P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf