Vishay/BCcomponents SFR16S0001502JA500
SFR16S0001502JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001502JA500
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001502JA500.pdf
Availability of SFR16S0001502JA500
QUANTITY
SFR16S0001502JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001502JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001502JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001502JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001502JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001502JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001502JA500
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 40.5K OHM 1/8W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
6 SIL MALE VERT LATCH CONN datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-15V 200W datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/11/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
100UF 25V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf