Vishay/BCcomponents SFR16S0001504FA500
SFR16S0001504FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001504FA500
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001504FA500.pdf
Availability of SFR16S0001504FA500
QUANTITY
SFR16S0001504FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001504FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001504FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001504FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001504FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001504FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001504FA500
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
SNAP FASTENER 10MM MALE 1=10PCS datasheet.pdf
EUROCARD TYPE B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W DO214AC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
IC RETIMER 10GBPS 4CH 48QFN datasheet.pdf
SCREW,MACH,SLOT RH datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2000VDC DRAWING T1 datasheet.pdf