Vishay/BCcomponents SFR16S0001543FR500
SFR16S0001543FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001543FR500
Brief Description
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001543FR500.pdf
Availability of SFR16S0001543FR500
QUANTITY
SFR16S0001543FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001543FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001543FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001543FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001543FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001543FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001543FR500
IC OP AMP HI PERFORMANCE 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE HOLDER datasheet.pdf
KIT DESIGN SYSTEM ISPAC 1220AT8 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf