Vishay/BCcomponents SFR16S0001580FR500
SFR16S0001580FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001580FR500
Brief Description
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001580FR500.pdf
Availability of SFR16S0001580FR500
QUANTITY
SFR16S0001580FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001580FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001580FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001580FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001580FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001580FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001580FR500
CONN RING 1/0 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 274MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 50MA SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf