Vishay/BCcomponents SFR16S0001600JA500
SFR16S0001600JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001600JA500
Brief Description
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001600JA500.pdf
Availability of SFR16S0001600JA500
QUANTITY
SFR16S0001600JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001600JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001600JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001600JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001600JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001600JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001600JA500
IC USB PERIPH CONTROLLER 24TQFN datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.00V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 195A TO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBG datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf