Vishay/BCcomponents SFR16S0001912FA500
SFR16S0001912FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001912FA500
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001912FA500.pdf
Availability of SFR16S0001912FA500
QUANTITY
SFR16S0001912FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001912FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001912FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001912FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001912FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001912FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001912FA500
RES SMD 348K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 91 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.803K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf