Vishay/BCcomponents SFR16S0002433FA500
SFR16S0002433FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002433FA500
Brief Description
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002433FA500.pdf
Availability of SFR16S0002433FA500
QUANTITY
SFR16S0002433FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002433FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002433FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002433FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002433FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002433FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002433FA500
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 60NS 64TBGA datasheet.pdf
CASE VINYL METER SOFT datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 2AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
10GA CUT TERM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 31 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf