Vishay/BCcomponents SFR16S0002701FA500
SFR16S0002701FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002701FA500
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002701FA500.pdf
Availability of SFR16S0002701FA500
QUANTITY
SFR16S0002701FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002701FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002701FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002701FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002701FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002701FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002701FA500
POE INJECTOR 60W 56V DESKTOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MGRID VHDR .76AULF 10CKT datasheet.pdf
RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 18POS .100 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3.5A AXIAL datasheet.pdf
RBO 8-3L/N-HC datasheet.pdf
IC ETHERCAT CTLR 10/100 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf