Vishay/BCcomponents SFR16S0002709JR500
SFR16S0002709JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002709JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002709JR500.pdf
Availability of SFR16S0002709JR500
QUANTITY
SFR16S0002709JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002709JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002709JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002709JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002709JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002709JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002709JR500
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 11POS 1MM 3" datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf