Vishay/BCcomponents SFR16S0003749FR500
SFR16S0003749FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003749FR500
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003749FR500.pdf
Availability of SFR16S0003749FR500
QUANTITY
SFR16S0003749FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003749FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003749FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003749FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003749FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003749FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003749FR500
SWITCH DIP 9POS LOW PROFILE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 90A D2PAK datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GRN RD/GRN datasheet.pdf
RADIAL VARISTOR 20MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
P1 CASS SELF-LAMINATING L datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 390MA 676 MOHM datasheet.pdf