Vishay/BCcomponents SFR16S0003920FR500
SFR16S0003920FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003920FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003920FR500.pdf
Availability of SFR16S0003920FR500
QUANTITY
SFR16S0003920FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003920FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003920FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003920FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003920FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003920FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003920FR500
CONN RECEPT 12POS MALE DIP GOLD datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 216C(421F) AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 6.8K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 10MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 7000UF 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 5MM datasheet.pdf