Vishay/BCcomponents SFR16S0004121FR500
SFR16S0004121FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004121FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004121FR500.pdf
Availability of SFR16S0004121FR500
QUANTITY
SFR16S0004121FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004121FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004121FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004121FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004121FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004121FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004121FR500
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC Z8 16MHZ ROMLESS 44-QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 04CKT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6A 33.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf