Vishay/BCcomponents SFR16S0004122FR500
SFR16S0004122FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004122FR500
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004122FR500.pdf
Availability of SFR16S0004122FR500
QUANTITY
SFR16S0004122FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004122FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004122FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004122FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004122FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004122FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004122FR500
CONN PIN 20-14AWG TIN UMNL datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP LOW PRO 4POS datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN CABLE datasheet.pdf
OSC VCXO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
TRANSPONDER COIL 1MH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
KFA POWER ENTRY MODULE FILTER 4A datasheet.pdf