Vishay/BCcomponents SFR16S0005111FA500
SFR16S0005111FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005111FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005111FA500.pdf
Availability of SFR16S0005111FA500
QUANTITY
SFR16S0005111FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005111FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005111FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005111FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005111FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005111FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005111FA500
TVS DIODE 11VWM 19.11VC DO204AC datasheet.pdf
IC USB SWITCH 1X1 10UMAX datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 141MA 20 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 18W datasheet.pdf