Vishay/BCcomponents SFR16S0005601JA500
SFR16S0005601JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005601JA500
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005601JA500.pdf
Availability of SFR16S0005601JA500
QUANTITY
SFR16S0005601JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005601JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005601JA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005601JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005601JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005601JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005601JA500
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 29.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 809 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
PAC-GF30-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 120W datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf