Vishay/BCcomponents SFR16S0006040FR500
SFR16S0006040FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006040FR500
Brief Description
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006040FR500.pdf
Availability of SFR16S0006040FR500
QUANTITY
SFR16S0006040FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006040FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006040FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006040FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006040FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006040FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006040FR500
BATTERY PK S-HD 6.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 16VDC 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK CAP 2:1 SR-PO 25PC/PK datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf