Vishay/BCcomponents SFR16S0006202FA500
SFR16S0006202FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006202FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006202FA500.pdf
Availability of SFR16S0006202FA500
QUANTITY
SFR16S0006202FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006202FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006202FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006202FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006202FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006202FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006202FA500
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 20% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
11665 SEAL, 30MM X 62MM X 7 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf