Vishay/BCcomponents SFR16S0006341FA500
SFR16S0006341FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006341FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006341FA500.pdf
Availability of SFR16S0006341FA500
QUANTITY
SFR16S0006341FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006341FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006341FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006341FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006341FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006341FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006341FA500
IC DAC 12BIT MULT TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 69MA 10 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf