Vishay/BCcomponents SFR16S0006812FA500
SFR16S0006812FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006812FA500
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006812FA500.pdf
Availability of SFR16S0006812FA500
QUANTITY
SFR16S0006812FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006812FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006812FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006812FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006812FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006812FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006812FA500
TVS DIODE 51VWM 86.52VC DO204AC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 150PSI datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 330UH SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SPRG TERM BLK HORIZ 500MM 3CGREE datasheet.pdf