Vishay/BCcomponents SFR16S0009530FR500
SFR16S0009530FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009530FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009530FR500.pdf
Availability of SFR16S0009530FR500
QUANTITY
SFR16S0009530FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009530FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009530FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009530FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009530FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009530FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0009530FR500
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 0.118 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 66POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS RED datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 480MA 3.07 OHM datasheet.pdf
TOOL ASSY datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf