Vishay/BCcomponents SFR2500001003JR500
SFR2500001003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001003JR500
Brief Description
RES 100K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001003JR500.pdf
Availability of SFR2500001003JR500
QUANTITY
SFR2500001003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001003JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001003JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001003JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001003JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001003JR500
RES 1.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PANEL FEED THRO M12-F D-COD 4PIN datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN 0.52" CA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf