Vishay/BCcomponents SFR2500001079FR500
SFR2500001079FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001079FR500
Brief Description
RES 10.7 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001079FR500.pdf
Availability of SFR2500001079FR500
QUANTITY
SFR2500001079FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001079FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001079FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001079FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001079FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001079FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001079FR500
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-MLF datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 0XCEPT datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 39V 277-480 datasheet.pdf