Vishay/BCcomponents SFR2500001500JR500
SFR2500001500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001500JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001500JR500.pdf
Availability of SFR2500001500JR500
QUANTITY
SFR2500001500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001500JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001500JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001500JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001500JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001500JR500
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS GRN G/F datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 2.5A 180 MOHM TH datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
CBL ASS 1.27MM 40POS M-F 150MM datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf