Vishay/BCcomponents SFR2500001789FR500
SFR2500001789FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001789FR500
Brief Description
RES 17.8 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001789FR500.pdf
Availability of SFR2500001789FR500
QUANTITY
SFR2500001789FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001789FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001789FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001789FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001789FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001789FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001789FR500
LACING ANCHOR .170"DIA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.05A HOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf