Vishay/BCcomponents SFR2500002002FR500
SFR2500002002FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002002FR500
Brief Description
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002002FR500.pdf
Availability of SFR2500002002FR500
QUANTITY
SFR2500002002FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002002FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002002FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002002FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002002FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002002FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002002FR500
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A SMINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 250V datasheet.pdf