Vishay/BCcomponents SFR2500002373FR500
SFR2500002373FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002373FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002373FR500.pdf
Availability of SFR2500002373FR500
QUANTITY
SFR2500002373FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002373FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002373FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002373FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002373FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002373FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002373FR500
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf