Vishay/BCcomponents SFR2500003003FA500
SFR2500003003FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003003FA500
Brief Description
RES 300K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003003FA500.pdf
Availability of SFR2500003003FA500
QUANTITY
SFR2500003003FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003003FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003003FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003003FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500003003FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003003FA500 Details Description
Related parts for SFR2500003003FA500
FIXED IND 220UH 40MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE 0.44A .406X1.375 1000V FAST datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK UV BLK 6.3 50LB datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER 1MM ULT RED datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf