Vishay/BCcomponents SFR2500003608JR500
SFR2500003608JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003608JR500
Brief Description
RES 3.6 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003608JR500.pdf
Availability of SFR2500003608JR500
QUANTITY
SFR2500003608JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003608JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003608JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003608JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003608JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003608JR500 Details Description
Related parts for SFR2500003608JR500
FIXED IND 82UH 66MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf