Vishay/BCcomponents SFR2500003901FR500
SFR2500003901FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003901FR500
Brief Description
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003901FR500.pdf
Availability of SFR2500003901FR500
QUANTITY
SFR2500003901FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003901FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003901FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003901FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003901FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003901FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003901FR500
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL DINRAIL MNT PRO datasheet.pdf
RES MO 1W 390 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.3A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf