Vishay/BCcomponents SFR2500004701JA500
SFR2500004701JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004701JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004701JA500.pdf
Availability of SFR2500004701JA500
QUANTITY
SFR2500004701JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004701JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004701JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004701JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004701JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004701JA500 Details Description
Related parts for SFR2500004701JA500
RES SMD 174KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 4GB SLC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf