Vishay/BCcomponents SFR2500004701JR500
SFR2500004701JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004701JR500
Brief Description
RES 4.7K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004701JR500.pdf
Availability of SFR2500004701JR500
QUANTITY
SFR2500004701JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004701JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004701JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004701JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004701JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004701JR500 Details Description
Related parts for SFR2500004701JR500
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 2POS GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
TFLEX 215T V0,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS REAR/SCREW MNT datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.551" NYLON BLK datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf