Vishay/BCcomponents SFR2500004702FA500
SFR2500004702FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004702FA500
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004702FA500.pdf
Availability of SFR2500004702FA500
QUANTITY
SFR2500004702FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004702FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004702FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004702FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004702FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004702FA500 Details Description
Related parts for SFR2500004702FA500
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ILLUM ALT ROUND datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 64-LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/FX- datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf