Vishay/BCcomponents SFR2500004752FR500
SFR2500004752FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004752FR500
Brief Description
RES 47.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004752FR500.pdf
Availability of SFR2500004752FR500
QUANTITY
SFR2500004752FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004752FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004752FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004752FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004752FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004752FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004752FR500
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS .050" datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf