Vishay/BCcomponents SFR2500006800JR500
SFR2500006800JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006800JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 680 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006800JR500.pdf
Availability of SFR2500006800JR500
QUANTITY
SFR2500006800JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006800JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006800JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006800JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006800JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006800JR500 Details Description
Related parts for SFR2500006800JR500
CONN DB9 CRIMP MALE NICKEL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 21C P /33 10CR 36" datasheet.pdf