Vishay/BCcomponents SFR2500008203JR500
SFR2500008203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008203JR500
Brief Description
RES 820K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008203JR500.pdf
Availability of SFR2500008203JR500
QUANTITY
SFR2500008203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008203JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008203JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008203JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500008203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008203JR500 Details Description
Related parts for SFR2500008203JR500
CONN HEADER 2POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 40VQFN datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 16POS datasheet.pdf
CABLE USB A MICRO MALE-MALE 3M datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf