Vishay/BCcomponents SFR2500008204FR500
SFR2500008204FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008204FR500
Brief Description
RES 8.2M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008204FR500.pdf
Availability of SFR2500008204FR500
QUANTITY
SFR2500008204FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008204FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008204FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008204FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500008204FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008204FR500 Details Description
Related parts for SFR2500008204FR500
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC RX AM/FM/SW/LW RAD RDS 24SSOP datasheet.pdf
MODULE RJ45 FEMALE 8P8C datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 350V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf