Vishay/BCcomponents SFR25H0001372FR500
SFR25H0001372FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001372FR500
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001372FR500.pdf
Availability of SFR25H0001372FR500
QUANTITY
SFR25H0001372FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001372FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001372FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001372FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001372FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001372FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001372FR500
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 39POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf