Vishay/BCcomponents SFR25H0001403FA500
SFR25H0001403FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001403FA500
Brief Description
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001403FA500.pdf
Availability of SFR25H0001403FA500
QUANTITY
SFR25H0001403FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001403FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001403FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001403FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001403FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001403FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001403FA500
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC HALOGEN CONVERTER CTLR 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TO99 datasheet.pdf