Vishay/BCcomponents SFR25H0001541FR500
SFR25H0001541FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001541FR500
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001541FR500.pdf
Availability of SFR25H0001541FR500
QUANTITY
SFR25H0001541FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001541FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001541FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001541FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001541FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001541FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001541FR500
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9252 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.39A 9.7 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 10.04"L X 9.84"W datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf