Vishay/BCcomponents SFR25H0001600JA500
SFR25H0001600JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001600JA500
Brief Description
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001600JA500.pdf
Availability of SFR25H0001600JA500
QUANTITY
SFR25H0001600JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001600JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001600JA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001600JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001600JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001600JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001600JA500
Crystal 24.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
ANT YAGI VHF ELEM P1664 DIPOLE datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 SMD datasheet.pdf