Vishay/BCcomponents SFR25H0001603FR500
SFR25H0001603FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001603FR500
Brief Description
RES 160K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001603FR500.pdf
Availability of SFR25H0001603FR500
QUANTITY
SFR25H0001603FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001603FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001603FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001603FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001603FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001603FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001603FR500
CABLE LVD/SE 13DSUB 68HP 1.875M datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HS 3/5V 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 15W datasheet.pdf
FUSE CRIMP TERM 14GA FOR 868-062 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
FUSE 1.5A 125V PIN FAST datasheet.pdf